BAŞBAKAN ERDOĞAN VAN MİTİNGİ KONUŞMASI VİDEOSU VE TAM METNİ OKU(aktüel)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'da halka seslendi. Başbakan Erdoğan, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
BAŞBAKAN ERDOĞAN VAN MİTİNGİ KONUŞMASI VİDEOSU VE TAM METNİ OKU(aktüel)
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.05.2011  10:55:00 eklendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'da halka seslendi. Başbakan Erdoğan coşkulu bir kalabalıkla karşılandı.

Başbakan Erdoğan, Van Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitingde Van'ın ilçelerini sayarak buradaki vatandaşlara da sevgi ve selamlarını gönderdi.

12 Eylül halkoylamasında yüzde 94.5 gibi çok yüksek bir oranla ''evet'' dedikleri için şükranlarını da sunan Başbakan Erdoğan, bugün Van'a dertleşmeye, hasbıhal etmeye, muhabbete, hemhal olmaya geldiğini dile getirdi.

''Ben bugün Van'a, yüreğimi bir kez daha sizlere açmaya, gönlümden geçenleri sizlerle paylaşmaya geldim. En başından itibaren bizim dilimiz samimiyet dilidir'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz size hiçbir zaman yalan söylemedik, Allah'ın izniyle de söylemeyeceğiz. Biz sizlere mahcup olmadık, Allah'ın izniyle bundan sonra da mahcup olmayacağız. Biz, sizinle konuşurken, gönül diliyle konuşuyoruz, yüreğimizle, kalbimizle konuştuk. Biz, Doğu'da ayrı, Batı'da ayrı konuşanlardan olmadık. Burada, Kürt kardeşlerime söz verip, sonra onu Ankara'da unutanlardan olmadık. Biz, gece başımızı yastığa koyduğumuzda, kendi iç muhasebemizi yapıyoruz. Millet için ne yaptık, kardeşlik için ne yaptık, eser olarak, hizmet olarak ne ürettik; bunun muhasebesini yapıyoruz. Biz gece başımızı yastığa koyduğumuzda, ülkemizin yoksul çocuklarını, acılı annelerini düşünüyor, aynı rüyayı biz de görüyoruz.''

''Rahmetli büyük dedesinin'' 1915'te, Rize'den kalkıp Sarıkamış'a vatanını savunmaya gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Van'ın bu noktada çok daha hazin bir hikayesi olduğunu vurguladı.

Sarıkamış Harekatı öncesinde, Van'da mevcut cephaneyi cepheye götürecek yetişkin bulunamadığını, çünkü herkesin savaşmaya gittiğini, yaşları 12 ile 17 arasında 120 tane Vanlı çocuğun, yürüyerek Sarıkamış'a gidip bu cephaneyi yerine ulaştırma görevini üstlendiğini anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim Rizeli dedemle, Vanlı o çocuklar, Vanlı nice gençler, Vanlı nice kahramanlar şu anda Sarıkamış'ta, toprağın altında koyun koyuna yatıyorlar. Çanakkale şehitliği aynı şekilde... Biz birbirimizin öz be öz kardeşiyiz. Bu vatan bizim, hepimizin vatanı. Biz, aynı kıbleye dönüyoruz... Bizim camilerimizden aynı ezan okunuyor. Bizim besmelemiz bir, fatihamız bir, yasinimiz bir... Ellerimizi semaya açıp dua ederken, biz biliyoruz ki, Allah, konuştuğumuz dillere değil, yüreklerimize bakıyor, samimiyetimize bakıyor. Öyleyse biz neden birbirimizin diline hor bakalım, biz neden birbirimizin rengine, etnik kökenine hor bakalım? Bu kadar ortak yanımız varken, kardeşliğimiz bu kadar kadimken, biz neden fitneye, fesada, nifaka prim verelim?"

Başbakan Erdoğan, Kürt sorunu denilen olayın kıyamete kadar bu başlıkla gitmeyeceği vurgusu da yaparak, asimilasyon denilen olayın AK Parti döneminde sona erdiğini söyledi. Meclis'te AKP Grubunda 60'ı aşkın Kürt milletvekili bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Daha neyi konuşuyoruz. İşte asimilasyon olayı bitmiştir" dedi.

Erdoğan, BDP'ye yönelik eleştirilerde de bulunduğu konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim siyasetimiz dürüstlük siyasetidir. Gerçeğin üzerini örtmeyiz inkar yoluna asla sapmayız. Kasıtlı şekilde bunu BDP saptırıyor. Acaba şu ana kadar parlamentoda yerel yönetimlerde benim vatandaşıma ne kazandırdılar. Ne verdiler Allah aşkına. Bundan sonra da bunların ne kazandıracaklarını zannediyorsunuz? Sadece terör örgütünden aldıkları güçle halkımı korkutarak elde edecekleri oylarla bu ülkede bir şey yapacaklarını mı zannediyorlar? Türkiye'yi kucaklayamayanın bu ülkede hizmet vermesi mümkün değil. 74 milyonu kucaklayacaksın ki hizmet veresin. BDP asla benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz sadece istismarını yaparlar."

"Sizden benim bir ricam var. Ben çocuğu dağa gidenlerin çocuklarını ne yapıp yapıp geri çağırmasını dağa götürmek isteyenlere direnmenizi istiyorum. Tavır takınmanızı istiyorum. Van'daki Diyarbakır'daki Hakkari'deki Kürt kardeşlerimden rica ediyorum. Hayatları boyunca sizin hiçbir değerinizle inancınızla yolları kesişmemiş olanların bugün ortaya çıkıp ortamı nasıl bulandırdığını iyi görün. Silahı mayınları taşları devreye sokanları görün."

Başbakan Erdoğan, BDP'nin partimiz kapatılıyor itirazlarını da hatırlatarak Anayasa değişikliğinde parti kapatmaları engelleyen bir madde olmasına rağmen destek vermediklerini söyledi. BDP'lilerin "AKP 400 milletvekili çıkarsa da yeni anayasa yapmasına izin vermeyeceğiz" sözlerine de tepki gösteren Erdoğan, "Biz o 400'ü alalım da gücün yetiyorsa yaptırtma" dedi.

 
  • 20110520.173924_van380_1581767

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başbakan recep Tayyip Erdoğan van mitingi hdizle, Erdoğan van mitingi hdonline izle, başbakan Erdoğan van mitingi 20 mayıs Cuma , Erdoğan van mitingi caphdizle, başbakan r. Tayyip Erdoğan van mitingi online hd izle, başbakan Erdoğan van mitingi , ak parti van mitingi başbakan Tayyip Erdoğan seyret,

 

 

 

 


Siyaset |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Van'da Vizyondakiler
İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?
EVET
HAYIR
KARARSIZIM
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler