Bankalarda Unutulan Paraları (Hesapları) Sorgulama Sistemi TMSF Resmi Sitesi

Bankaların unutulan hesaplar ile ilgili düzenlemesi tamamlanırken vatandaşlar bu hesaplara ilişkin sorgulamayı TMSF’nin resmi sitesinden yapabilecek.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Bankalarda Unutulan Paraları (Hesapları) Sorgulama Sistemi TMSF Resmi Sitesi
Haber Yorumları
 • zırterenköy 2012-02-16 MEDYA’DAN:

  2011 Yılında bankalarda 42.6 milyon lira unutuldu!..

  Son 5 yılda bankalarda unutulan para miktarı ise 144.2 milyon lira!..

  ZIRTERENKÖY’DEN:

  Ey AB!..

  Sen daha bizim gibi zengin bir memleketi aranıza almamakta inat et!..

  Gör bak,bizim memlekette para o kadar çok ki,millet yüzmilyonlarca lirasını bankada unutuyor da,dönüp bakmıyor bile!..

  Sana üye hangi memlekette böyle bir bolluk var?Hangi memlekette insanlar bankalarda bu kadar para unutuyorlar?..

  Hiçbirinde değil mi?..

  Eee,o zaman bizi neden hala aranıza almıyorsun?..

  www.zirterenkoy.com

    Haber Tarihi : 25.02.2012  08:12:01 eklendi.

15 Mayıs’a kadar sahibi çıkmayan hesaplar ise önce TMSF’ye ardından da Hazine’ye aktarılacak. Uygulamanın 15 Şubat itibariyle aktif hale gelmesinden sonra TMSF'nin sitesine yoğunluk nedeniyle  ulaşmak nerdeyse imkansız hale geldi.

Bankalar, 2012 yılının unutulan hesaplarını ilan etmeye hazırlanırken, 2011 yılında sahibi çıkmadığı için TMSF’ye aktarılan hesapların bilgileri de netleşti.

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Resmi Sitesi İçin Tıklayın

Buna göre, 2011 yılında adeta unutkanlık rekoru kırıldı. Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar, sahibi çıkmadığı tam 42.6 milyon liralık hesabı TMSF’ye aktardı. Söz konusu hesapların büyük kısmını TL cinsinden açılan hesaplar oluşturdu. Bankalarda unutulan paralar devleti zengin etmeye devam ediyor. TMSF’nin verilerine göre, son beş yılda bankalarda unutulan para tutarı ise 144.2 milyon lirayı buldu.

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Resmi Sitesi İçin Tıklayın

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduatlar, katılım fonu, emanet ve alacaklar, 10 yıldır işlem görmüyorsa zamanaşımına uğramış hesap olarak kabul ediliyor. Aynı yasaya göre, 10 yıldır işlem görmeyen hesapların, en geç 15 Şubat tarihinde ilan edilmesi gerekiyor.

 Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, 10 yıldır işlem görmeyen yani unutulan hesaplarla ilgili çalışmalarını tamamladı. Bankalar Yasası'na göre, üç ay askıda kalması gereken unutulan hesaplar, 15 Şubat'tan itibaren ilan edilecek.

Vatandaşlar, unutulan hesapları, bankaların internet sitesinden ve TMSF'nin resmi internet sitesinden sorgulayabilecekler. 15 Mayıs'a kadar sahibi çıkmayan hesaplar ise önce TMSF'ye ardından da Hazine'ye aktarılacak. Bankalar, 2012 yılının unutulan hesaplarını ilan etmeye hazırlanırken, 2011 yılında sahibi çıkmadığı için TMSF'ye aktarılan hesapların bilgileri de netleşti. 2011'de

UNUTKANLIK REKORU KIRILDI

Buna göre, 2011 yılında adeta unutkanlık rekoru kırıldı. Türkiye'de faaliyette bulunan bankalar, sahibi çıkmadığı tam 42.6 milyon liralık hesabı TMSF'ye aktardı. Söz konusu hesapların büyük kısmını TL cinsinden açılan hesaplar oluşturdu. Bankalarda unutulan paralar devleti zengin etmeye devam ediyor. TMSF'nin verilerine göre, son beş yılda bankalarda unutulan para tutarı ise 144.2 milyon lirayı buldu.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduatlar, katılım fonu, emanet ve alacaklar, 10 yıldır işlem görmüyorsa zamanaşımına uğramış hesap olarak kabul ediliyor. Aynı yasaya göre, 10 yıldır işlem görmeyen hesapların, en geç 15 Şubat tarihinde ilan edilmesi gerekiyor.
 

 |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Van'da Vizyondakiler
İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?
EVET
HAYIR
KARARSIZIM
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler