Manşetleri / Kapat
Hakan Fidan kimdir? Özgeçmişinde neler var? İşte engenç MİT Başkanı'nın özgeçmişi
Hakan Fidan kimdir? Özgeçmişinde neler var? İşte engenç MİT Başkanı'nın özgeçmişi
11.02.2012  18:18:00 eklendi.

Özel Yetkili Savcı'nın ifadesinin alınması için çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, son günlerde Türkiye'nin en çok konuştuğu isim oldu. Peki kimdir Hakan Fidan?

Yorum Yaz

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara'da doğdu. 1986'dan 2001 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 15 yıl astsubay olarak görev aldı.

Mecburi hizmetinin tamamlamasının ardındna askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

MİT Müsteşar Yardımcılığı’na, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan atandı. Fidan, 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK’dan ayrıldıktan sonra 4 yıl süreyle Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevinde bulunmuştuANKARA - Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı’na, 2,5 yıldır Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan Atandı. 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK’dan ayrıldıktan sonra bürokraside hızla tırmanan Fidan’ın Mayıs ayında emekliye ayrılacak olan Emre Taner’in yerine MİT Müsteşarı olması bekleniyor. Son olarak ABD’de yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türk heyetine teknik konulardaki rehberliği nedeniyle “nükleer şerpa” olarak adlandırılan 42 yaşındaki Fidan, müsteşar olduğu takdirde MİT’in en genç patronu olacak.

1968 yılında Ankara’da doğan Fidan, 1986-2001 yılları arasında 15 yıl süreyle astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Ordudan ayrıldıktan sonra çeşitli büyükelçiliklerde görev yapan Hakan Fidan, 14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bölgesel temaslarda eşlik etti. TİKA Başkanlığı döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül ile yakın çalışma içinde olan Fidan’ın, Müsteşar Yardımcılığı sırasında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın pek çok yurtdışı gezisine ve yabancı devlet adamları ile görüşmelerine katıldığı ifade ediliyor. Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ne çıkması üzerine bir ara Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için de adı geçen Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken 2008 yılı Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine ve Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğine getirildi.

Dışarıdan ikinci müsteşar

MİT Müsteşarlığı’na getirilmesine kesin gözüyle bakılan Fidan, bu göreve atanırsa büyükelçi iken MİT Müsteşarlığı’na getirilen Sönmez Köksal’dan sonra dışardan teşkilatın başına gelen ikinci isim olacak.

İlk sivil Sönmez Köksal’dı

MİT Müsteşarlığı’na kuruluşundan 1992 yılına kadar korfeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. Son olarak korgeneral rütbesindeki Teoman Koman bu göreve getirilmişti. Bu gelenek, büyükelçi Sönmez Köksal’ın MİT Müsteşarı olmasıyla sona erdi.

MGK’da kesinleşecek

Görev süresi 27 Mayıs günü sona erecek olan MİT Müsteşarı Emre Taner’in yerine geçecek yeni isim 29 Nisan günü yapılacak MGK toplantısında kesinleşecek. MGK’da, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve askeri kanadın yapacakları değerlendirmenin ardından MİT Müsteşarı kararı da kesinlik kazanacak.

Müsteşarların 68 yaşın sonuna kadar görev yapabilmelerini öngören yasaya göre görev süresi iki kez 6’şar ay uzatılan 68 yaşındaki Emre Taner, 15 Haziran 2005 tarihinden bu yana, MİT Müsteşarlığı görevinde bulunuyor.

43 yıldır teşkilatta görev yapan Taner’in yaş haddini doldurması nedeniyle yerine gelecek isim, 2937 sayılı MİT Kanunu’na göre atanacak. Atama MGK’da görüşüldükten sonra Başbakan’ın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile yapılıyor.TİKA’daki hizmetleri takdir topladı


Hakan Fİdan, 1986-2001 yılları arasında astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda yurt dışı görevinde bulunan Fidan, ordudan ayrıldıktan sonra Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak çalıştı. University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi üzerine lisans dereceleri alan Fidan, Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Fidan’ın master tezi, “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise, “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” konusunda oldu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Viyana), Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü (Cenevre) ve Verification Technologies Research Center’da (Londra) akademik araştırmalarda bulundu. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde dersler verdi.

2003-2007 yılları arasında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yapan Fidan, TİKA’nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi. Fidan’ın TİKA başkanlığı döneminde Türkiye, OECD nezdinde ’donör’ (yardım veren ülke) sıfatını kazandı. Hakan Fidan’ın, başında bulunduğu TİKA’nın yaptığı başarılı hizmetlerini anlattığı bir MGK toplantısında, asker üyelerin de takdirini kazandığı belirtiliyor.


Paylaş : FacebookFacebook, GoogleGoogle, YahooYahoo, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, TwitterTwitter

Yapılan Yorumlar
Memet gezer-2014-08-22
Bir tane
Türkiye'de 1ci Erdoğan 2ci Gül 3bilent arıç 4ci Hakan fidan
Şadan ÖZTALAN -2014-08-18
Temenni
Biraz DAHA yardım ile cumHÜR başkanı olur .,?!
Hulya Kiremitci-2014-06-12
VATAN
Yeni gorevine hos geldin Hakan Fidan bu kadar bir basari ve tecrubeyi 46 yillik yasantiya her yigit sigdiramaz.Allah dogrunun yardimcisi olsun.Bu Vatan icin kim hayirli ve iyi seyler istiyorsa onu ve omru acik olsun.


.
igit sigdiramaz.Allah dogru
vatan-2014-04-18
vatan
helal olsun 2001 den sonra iran yürüya hakan fidan dem,ş oda yürümüş bizim icimizde bakanlarıda oldumu çok kolay
Osman Rüştü Selek-2014-04-15
ABD'nin icazeti
Birazcık Türkiye'nin güvenliği ve uluslararası ilişkiler, ABD-NATO'nun ülkemiz üzerindeki vesayetine ve iki ülke arasında yapılan ikili andlaşmalarıiçeren kitaplar okumuş bir insan olarak Sayın Fidan'nın MİT müşteşarlığına atanmasına ilişkin kısa yorumum ABD emperyalizminin tasarrufundan başka bir şey değildir.İktidarlar bu göreve getirecekleri kişileri ABD'den onay almadan atamazlar.
ulubey-2014-02-02
ulubey,den
her insan hak ettiğini mutlaka birgün alır devlet için bayrak için vatan için çaba sarfeden insan evladı emeğinin karşılığını mutlaka almalı kötülük yapan ise cezasını mutlaka çekmeli kimsenin hakkı kimsede kalmaz
mustafa ekinci -2014-01-27
mit
arkadaşlarım buraya bir sürü yorumlar atıyosunuz akp diyosunuz chp MHP siz vatan için ne yaptınız da burada milleti çekiştiriyonuz siz kafanızı yormayın türk milleti her zaman kazanacaktır çünkü iyi olan sonuçta kazanır herkes gitsin şimdi ülkesi için geleceği için güzel bi geçmiş brakması için çalışsın yatmayla olmaz.
mustafa-2014-01-27
mit
önce astsubay sonra mit başkanı garip ama herşeyden önce vatan sevgisi varsa yürüsün yürüyebildiği kadar.vatan için kanımız canımız sevdiklerimiz feda olsun
nilüfer-2013-12-11
büyük bir bilim adamı
kendisinin ileride akp yönetiminin başına gececek kişi oldugundan eminim Sn başbakanımızın en büyük alternatifi olduğunu düşünüyorum
Aziz-2013-11-23
basbakan
sanirim 2014 yilindaki basbakanimiz muhtemelen
asiye-2013-11-22
ne tesadüf
arkadaşlar bu bir tesadüf mü sizce? akp iktidara geldikten sonra ordudan istifa ediyor ve olmadık işler başarıyor... birileri arkasında değil miydi yani? bu kadar şeyi tek başına mı başardı????
maykıl-2013-10-22
kast
tsk daki kast anlayışlı sistem varken ağzınla kuş tutsan boş.En fazla başarılı bir ast subay subaylığa geçirilir ve en fazla yüzbaşı olabilir.
asker eşi-2013-10-22
Astsubaylar...
bu kadar başarılı biri niye 15 yıl astsubaylık yapmış subay olmalıydı(!) diyen kardeşe atfen... ordumuzdaki astsubayları bu yorumunuzla küçümsediğinizin farkında mısınız?Astsubaylar olmasa subaylar birer hiç...
abdil uğur-2013-10-20
Allah zihin açıklığı versin
Allah selamet versin.Sağlık sıhat afiyet ve bu necip millete (Allah şaşırtmasın)liyakat ,vakarla hizmet emeyi nasip etsin.Karşılığını millet bir türlü verir.Allah zaten verecektir.Kolay gelsin.Allah 'a emannet ederim.
mehmetali kazıcıoğlu-2013-10-18
hissettiğim
çok gurur duydum.başarılarının devamını dilerim.


damla-2013-08-03
bilgi
sen bi harikasın komutan
ahmet-2013-06-23
ilginç
bu kadar basarılı birisi neden on bes yıl astsubaylık yapmıs anlamadım subay olması gerekırdi astsubaylıgı bıkaktıktan sonra adamın yıldızı parlamıs birden

YORUMLAR
Haberi

Arkadadaşınıza Gönderin


Siyaset
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Gazetevan İhlas Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansına Abonesidir.
Yazılım ve Tasarım: VanWebTasarim
>