ÖZALP 'TA CADDE VE SOKAK İSİMLERİ - YEREL HABERLER ÖZALP HABERLERİ

Özalp Belediyesi tarafından aralarında Yazar Musa Anter, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Vedat Aydın ve ünlü şair Ahmet Arif gibi isimlerin bulunduğu 17 kişinin ismi cadde ve sokaklara verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ÖZALP 'TA CADDE VE SOKAK İSİMLERİ - YEREL HABERLER ÖZALP HABERLERİ
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.09.2011  10:54:00 eklendi.

'33 Kurşun' İsmine İzin Yok


Özalp Belediyesi tarafından 2010 Mart Meclis ayı toplantısında görüşülen ve Kaymakamlık onayına sunulan ancak Özalp Kaymakamlığın 33 Kurşun ismine tahrik nedeni olduğu gerekçesiyle izin vermediği cadde ve sokak isimleri yenilendi.

Özalp Belediyesi tarafından aralarında Yazar Musa Anter, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Vedat Aydın ve ünlü şair Ahmet Arif gibi isimlerin bulunduğu 17 kişinin ismi cadde ve sokaklara verildi.


Oy birliğiyle alınan kararın ardından yenilenen cadde ve sokak isimleri 5393 sayılı Belediyeler kanununun 81. Maddesi doğrultusunda Belediye Meclis toplantısında yeniden görüşüldü.

Özalp Belediyesi 2010 Mart Meclis ayı toplantısında görüşülen ve Kaymakamlık onayına sunulmasına rağmen Kaymakamlığının 33 Kurşun ismini ´Tahrik´ sayarak reddetmesi nedeniyle listeyi iade etmesinin ardından Özalp Belediyesi Meclisi Belediye Başkanı Murat Durmaz´ın Başkanlığında toplanarak mahkemelik olan 33 kurşun ismi dışında ki diğer isimleri onayladı.

33 Kurşun ismi için Özalp Belediyesi tarafından idare mahkemesine açılan dava ise sürüyor. Kaymakamlığın izin vermemesi nedeniyle 33 Kurşun ismi listeden çıkarıldı.


Sokak ve cadde isimlerinin değiştirilmesi nedeniyle yapılan törene Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz,  İl Genel Meclis ve Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


´ 33 KURŞUN İSMİNİN KABUL EDİLMEMESİ ÜZÜNTÜ VERİCİDİR´

Cadde ve sokak isimlerinin yenilenmesi nedeniyle yapılan törende konuşan Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, "Musa Anter, Vedat Aydın, Ahmet Arif ve diğer isimler yurtsever ve aynı zamanda Kürt halkına mal olmuş isimlerdir.

Üzüntü duyduğumuz tek konu 33 kurşun isminin kabul edilmemesidir. Muğlalı kışlası ismine itiraz etmeyenler, halkın 33 kurşun caddesi ismine maalesef izin vermediler ve bunu tahrik saydılar. Oysa asıl tahrik Muğlalı isminin kışlaya verilmesidir.

33 kurşun ismi ile ilgili açtığımız dava da sürüyor. Bu isimlerin amacı insanların hem adresleri daha rahat bulabilmesi, hem de halka mal olmuş şahısları unutturmamak ve yaşatmaktır. Belediye olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Halka dayalı, halkın talepleri doğrultusunda bir belediyecilik anlayışını benimsedik ve benimsemeye devam edeceğiz.

Bu isimleri özellikle halkımız çok istiyordu. Biliyorsunuz önceki gün aynı zamanda Musa Anter´in katledilişinin 19. yıldönümüydü. Bu nedenle kendisini buradan bir kez daha saygıyla anıyoruz." diye konuştu.


Özalp Belediyesi, yeni yapılan parka ise Barış parkı ismini verdi.


Özalp |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Van'da Vizyondakiler
İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?
EVET
HAYIR
KARARSIZIM
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler